תוכנית כלכלית זהו מושג גנרי שפונה לקהל רחב מאוד של עסקים וחברות בכל שלבי חייהם העסקיים.
התוכנית הכלכלית מטרה להציג לעסק את הניתוח הפיננסי אותו הוא מתכנן לחקור. לדוגמא: פתיחת קו יצור נוסף והשלכותיו על הפעילות העסקית הנוכחית, או סגירת מרכז רווח במטרה למקד את אופי הפעילות העסקית, פתיחת בית מלון במערב אירופה, היתכנות כלכלית לפתיחת רשת זיכיון של מותג מוביל ועוד.

לעיתים תוכניות כלכליות נכתבות עבור אדם פרטי שמעוניין לפתוח עסק, ולאחר מספר שעות ייעוץ ניתן להבחין שאין לעסק כל התכנות עסקית, מה שקורה לעיתים רבות.בשונה מתוכנית עסקית שבוחנת עסק במלואו, התוכנית הכלכלית מטרתה היא לחקור עניין ספציפי כגון: מוצר, קו-ייצור, סגירת מחלקה ובכך ולרדת לעומקם של נתונים בכדי לתת תשובה לשאלה הראשונית שנשאלה מצד הלקוח.לעיתים תוכנית כלכלית לא יורדת לרמת כתב, אלא יושבת על בסיס קובץ אקסל הכוללת ביאורים בלבד. הקובץ בעצמו מציג את הפתרונות במצבי עולם שונים.

בכדי לכתוב תוכנית כלכלית טהורה, נדרש מצד הכותב ידע ויכולת לרדת לעומקם של פרטים, ללמוד ולהכיר את השוק והענף, לבצע בדיקות מדגמיות על חברות מתחרות, ועל-ידי נקיטת פעולות אילו תוך מספר ימים עד שבועות ניתן להגיע לתובנות ולמסקנות בעניין השאלה הכלכלית שאותה אנחנו רוצים לפתור.